9 iulie

Președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene, alături de Ioan Deneș, Ministrul Apelor și Pădurilor, și o echipă formată din șefi ai instituțiilor deconcentrate din Neamț și regiune a inventariat la finele săptămânii trecute investițiile în derulare și stadiul lor de realizare în domeniul amenajărilor hidrotehnice pe cursurile râurilor din județ, cât și nevoia de noi investiții. În acest sens, au avut loc vizite de lucru în toate regiunile județului pentru a prioritiza zonele critice vechi și a le identifica pe cele nou apărute, pentru a interveni urgent și a preveni pe cât posibil în viitor pagubele produse de căderile abundente de precipitații care aproape anual produc dezastre în Neamț. „Ne-am început deplasare în orașul Roznov acolo unde Apele Române derulează o lucrare de amenajare hidrotehnică a canalului de dirijare a Cracăului pentru protejarea satului Slobozia. Lucrarea a fost realizată în proporție de 70%, însă nefinalizarea ei crează de fiecare dată amenințarea ca magistrala de gaz ce deservește întreg municipiul Piatra-Neamț și comuna Săvinești să fie afectată. Am obținut promisiunea ministrului Deneș că lucrarea va fi reluată și finalizată cât de repede posibil astfel încât să eliminam în totalitate acest risc. O altă problemă extrem de stringentă pentru județ și pe care am ținut să i-o prezint ministrului apelor este cea a decolmatării salbei de lacuri Pângărați, Vaduri, Bîtca Doamnei, deosebit de importantă pentru județ având în vedere că aici funcționează captarea de suprafață ce asigură rezerva de apă pentru municipiul Piatra-Neamț. Am luat în discuție toate variantele pentru a rezolva această problemă, inclusiv pe cea care presupune trecerea în administrarea Consiliului Județean de la Hidroelectrica, astfel încât să putem interveni cât mai rapid. Voi stabili în acest sens o întâlnire cu toți factorii decizionali pentru a tranșa această situație“, a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț.

Galerie foto:
Creat la 09.07.2018 14:19  de Portal extern admin