6 iulie

„În urma pagubelor provocate pe Valea Muntelui, mai ales în comunele Farcașa și Borca, de ploile abundente de săptămâna trecută, l-am invitat în județul nostru pe ministrul apelor și al pădurilor, Ioan Deneș și echipa sa de la minister pentru a vedea la fața locului situația și pentru a găsi soluții atât pentru a rezolva problemele create acum dar și pentru a preveni pe cât posibil ca astfel de situații să se producă și în viitor“, a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț, la începutul întâlnirii cu reprezentanții Ministerului Apelor și Pădurilor, de vineri, 6 iulie. La Farcașa, s-au așezat la aceeași masă primarii localităților cu risc crescut de inundații și factorii de decizie din domeniul apelor și al pădurilor, pentru a găsi soluții astfel încât nemțenii care locuiesc în această zonă și bunurile lor să fie în siguranță. Discuția a fost una extrem de utilă, în primul rând pentru că s-a reușit să se identifice zonele critice noi, riscante, pe care le-au și vizualizat oficialii, în teren, astfel încât să fie avute în vedere pentru lucrări de investiții. „Principala concluzie care s-a desprins în urma discuțiilor este că orice amenajare hidrotehnică devine inutilă în condițiile în care nu vom executa lucrări de colectare a torenților. Voi propune Guvernului României inițierea unui program național prin intermediul căruia să finanțeze aceste amenajări de torenți deoarece costurile unor astfel de lucrări depășesc cu mult posibilitățile administrațiilor publice locale. Trebuie să abordăm cauza problemelor nu doar efectele lor și nu mai putem permite ca în fiecare an oamenii din aceste zone să-și piardă bunurile și în anumite cazuri chiar și viețile!“, a spus președintele Consiliului Județean Neamț, după discuții și vizite în teren, la Farcașa.

Galerie foto:
Creat la 09.07.2018 14:18  de Portal extern admin