31.08.2017

Comunicat de presă
Președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene, a efectuat astazi, împreună cu directorul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Iași, Ovidiu Laicu, vizite de lucru în teren la drumurile naționale care provoacă probleme participanților la trafic.
„Am stabilit astăzi împreună cu directorul Laicu un program de intervenție pe drumurile naționale care traversează județul Neamț. Așa cum le-am promis nemțenilor, tronsonul de drum de la intrarea în Piatra-Neamț dinspre Bicaz, în zona Ursuleți, va fi tratat cu prioritate, el urmând a intra în reparații în maxim două săptamâni. Mai mult decât atât, am susținut ca acesta să fie supralărgit și prevăzut cu o platformă cu cântar, având în vedere traficul intens al mașinilor de mare tonaj pe acest tronson. Mă bucură că după ani de zile de încercări am reușit să rezolv această problemă care afecteză atât șoferii care folosesc acest drum cât și pe nemțenii care au locuințe în zonă”, Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț.
Un alt sector de drum vizitat astăzi de către președintele Arsene a fost cel de pe drumul național 15 B, Piatra-Neamț – Tîrgu Neamț, în zona Ocol și care de asemenea urmează a fi reabilitat tot în luna septembrie.
O atenție deosebită a fost acordată în cadrul discuțiilor podului de la Straja, care le crează probleme șoferilor și în special agenților economici din zonă care nu își pot transporta marfa din pricina restricțiilor de trafic impuse de starea de deteriorare în care se află acest pod. Și pentru acest obiectiv de investiții, președintele Consiliului Județean a primit asigurări ferme că procedurile vor fi inițiate în cel mai scurt timp.

Creat la 01.09.2017 08:27  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 01.09.2017 08:27  de Ovidiu Lozonschi