03 martie 2017

Președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene, a inițiat demersurile pentru constituirea unui consilu consultativ în domeniul Educației. Înființarea acestor organisme consultative reprezintă un mijloc pe care președintele Consiliului Județean îl va folosi pentru a realiza un proces cu adevărat eficient de consultare externă.

„Într-o societate modernă sunt mai multe domenii prioritare, dar cred că cel care are cea mai mare îndreptațire să fie numit domeniu strategic este Educația. Pentru Neamț, dar și pentru întreaga Romanie, Educația înseamnă dezvoltare și prosperitate pentru prezent, respect pentru valorile care ne reprezintă trecutul și identitatea, dar mai ales speranța pentru tinerii care ne duc pe drumul viitorului. În spatele fiecarui om, indiferent de statutul său social, se află un dascal. Numai având profesori puternici și un sistem de educație consolidat, atunci putem avea societăți durabile, ceea ce asigură dezvoltarea unui stat. Educația ne ajută să știm cine suntem, de unde venim și încotro mergem. De aceea consider că este absolut necesar ca la nivelul Consiliului Județean Neamț să înființăm un consiliu consultativ în acest domeniu, care să producă și să implementeze idei în domeniul educației pentru îmbunatățirea sistemului”, Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț. Toți cei care profesează în domeniul educației și au disponibilitatea de a-și pune cunoștințele și experiența în slujba comunitații sunt invitați să depună CV-uri și scrisori de intenție la registratura Consiliului Județean Neamț sau la adresa de email comunicare@cjneamt.ro până pe data de 8 martie.

Creat la 03.03.2017 13:50  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 03.03.2017 13:50  de Ovidiu Lozonschi