03 martie 2017

Președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene, dupa numeroase discuții și eforturi susținute, a reușit să îl aducă în Neamț pe renumitul profesor universitar, domnul Jean-Noel Pachoud, reprezentant al Universitații din Grenoble. Scopul întalnirii de azi, dar și un prim pas spre o noua etapă de dezvoltare a județului nostru, o constituie discuțiile purtate în vederea înființării unei institutii de invatamant superior, cu profil turistic. Aceasta ramura vine din dorinta de a oferi servicii de calitate celor care ne viziteaza meleagurile, dar si demararea unei strategii turistice corespunzatoare timpurilor noastre. Prin initierea acestui proiect de amploare, nu doar ca formam tinerii nemteni, dar devenim astfel, un centru de interes national si international. La intalnirea de astazi a luat parte și domnul Cătălin Ilașcu, consultant în formare profesională, dezvoltare locală și finanțări nerambursabile. Domnul Jean-Noel Pachoud si-a manifestat intentia de a prezenta unei delegatii nemtene, cateva dintre unitatile de invatamant de acest gen, care functioneaza cu succes in Franta si Portugalia. Mai apoi, o noua etapa o reprezinta identificarea variantelor care pot fi abordate in vederea implementarii acestui proiect, din punct de vedere al infrastructurii materiale, pentru a infiinta in Neamt o scoala superioara de turism. Universitatea de Turism din Grenoble va contribui la acest demers cu rețeaua informațională și ingineria pedagogică necesară. “În urma eforturilor din ultimele luni de a identifica parteneri de renume in acest domeniu, sunt mandru si onorat totodata de prezenta unor somitati in domeniul turismului. Îmi doresc să demaram acest proiect cât mai repede, să inițiem un model de succes la Neamț, care ulterior să fie multiplicat la nivel național. Din toate discuțiile purtate cu cei care își desfășoară activitatea în domeniul turismului, a rezultat aceeași problemă, respectiv lipsa resursei umane calificate, bine instruite. Lipsa personalului pregătit în acest domeniu reprezintă o carență serioasă pentru noi, în ciuda potențialului turistic de care dispunem”, Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț.

Creat la 03.03.2017 10:55  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 03.03.2017 10:55  de Ovidiu Lozonschi